Цинк много повече от минерал

Цинк много повече от минерал
4 февруари 2025

Възможни причини за липса на цинк :

  • Дефицитът на цинк е най-разпространен в развиващите се страни, където диетичните модели може да не съдържат адекватни количества храни, богати на цинк, като месо, морски дарове, бобови растения и зърнени храни. По-специално вегетарианците може да са изложени на по-висок риск поради по-ниската бионаличност на цинк в растителните храни.
  •  Синдроми на малабсорбция: състояния като цьолиакия, възпалителни заболявания на червата (болест на Crohn, улцерозен колит) и синдром на късо черво могат да попречат на абсорбцията на цинк в стомашно-чревния тракт.
  • Повишени изисквания: Някои физиологични състояния, като бременност, кърмене и ускорен растеж при деца, повишават нуждата на организма от цинк. В такива случаи може да се наложи добавяне на цинк, за да се отговори на повишеното търсене.
  • Хронични заболявания: Хроничният алкохолизъм, чернодробната цироза и бъбречните заболявания могат да увеличат загубата на цинк от тялото или да попречат на неговия метаболизъм.
  • Лош транспорт на цинк: Генетични заболявания като acrodermatitis enteropathica могат да нарушат абсорбцията на цинк в червата.

 

Симптоми при липса на цинк :

  • Забавяне на растежа: Цинкът е критичен за клетъчното делене и растежа на тъканите, което прави дефицита особено проблематичен при децата, което води до забавяне на растежа и забавено развитие.
  •  Алопеция: Загубата на коса е един от най-честите признаци на дефицит на цинк, тъй като минералът е от съществено значение за функцията и регенерацията на космения фоликул.
  • Диария: Цинкът играе роля в поддържането на целостта на червата и неговият дефицит може да доведе до хронична диария и малабсорбция.
  • Кожни промени: Дефицитът често се свързва с кожни заболявания като екзема, дерматит и язви.
  • Увреден имунитет: Цинкът е от решаващо значение за имунната функция и дефицитът често води до повишена чувствителност към инфекции, особено респираторни и стомашно-чревни инфекции.
  • Хипогонадизъм: При мъжете недостигът на цинк може да доведе до забавен пубертет, еректилна дисфункция и намалени нива на тестостерон.
  • Аномалии на ноктите и устната кухина: Дефицитът може да причини дистрофия на ноктите и глосит (възпаление на езика).

 

Роля на цинка в нашето тяло :

  • Цинк като част метаболитни процеси

Цинкът играе ключова роля като кофактор в повече от 300 ензимни реакции. Тези ензими участват в широк спектър от биологични процеси, от метаболитни пътища до регулиране на генната експресия. Трябва да се отбележи, че цинкът е от съществено значение за активността на ДНК и РНК полимеразите, които са необходими за синтеза на нуклеинова киселина и клетъчното делене. В допълнение, цинк-зависими ензими като алкална фосфатаза и карбоксипептидаза участват в процеси като образуване на кости, храносмилане и имунна функция. Една от най-важните области, в които цинкът упражнява своето ензимно влияние, е синтезът на протеини и клетъчната репликация. Чрез действието си върху ензими като рибозомни протеини и полимерази, цинкът осигурява правилна клетъчна функция, растеж и възстановяване. Той също така подпомага производството на супероксид дисмутаза (SOD), основен антиоксидантен ензим, който предпазва клетките от оксидативно увреждане.

  • Цинк и имунна защита 

Цинкът играе ключова роля в имунната система, като влияе върху функцията както на вродената, така и на адаптивната имунна система. Той е от съществено значение за развитието и съзряването на Т-лимфоцитите (Т-клетките) в тимусната жлеза, които са отговорни за клетъчния имунитет. Цинкът също така повишава активността на макрофагите и неутрофилите, които са от решаващо значение за защитата на организма срещу патогени. Освен това, цинкът влияе върху производството и регулирането на цитокини, които са сигнални молекули, които медиират имунния отговор. Минералът също така упражнява антиоксидантни ефекти, като помага за противодействие на оксидативния стрес в имунните клетки и намалява възпалителния отговор, който може да доведе до хронични заболявания. Дефицитът на цинк е свързан с нарушен имунитет, което допринася за по-висока чувствителност към инфекции.

  • Цинк и Гени 

Участието на цинка в регулирането на генната експресия е незаменимо за различни физиологични процеси. Цинкът действа като стабилизатор на транскрипционни фактори като протеини от цинков пръст, които участват в контролирането на експресията на гени, свързани с клетъчния растеж, имунния отговор и апоптозата (програмирана клетъчна смърт). Освен това, цинкът регулира активирането и потискането на гени, които влияят върху възпалението, метаболизма и клетъчния отговор на стреса. Тези роли правят цинка жизненоважен както за поддържане на хомеостазата, така и за насърчаване на възстановяването на тъканите.

  • Цинк и протеини 

Цинкът е от решаващо значение за правилното сгъване и структурната цялост на протеините. Много цинк-свързващи протеини, като матрични металопротеинази (ММР), шаперонови протеини и ензими, участващи в възстановяването на ДНК, разчитат на цинк за тяхната структурна стабилност. Цинкът подпомага сгъването на протеините, като стабилизира триизмерната структура на тези протеини и предотвратява тяхното неправилно нагъване. Правилното нагъване на протеини е от съществено значение за клетъчната функция и предотвратяване на заболявания, причинени от неправилно нагънати протеини, като невродегенеративни заболявания.

  • Цинк и антиоксидантна защита 

Цинкът е естествен антиоксидант и играе важна роля за смекчаване на оксидативния стрес, който може да увреди клетките, протеините и ДНК. Чрез активиране на различни антиоксидантни ензими, цинкът помага за намаляване на оксидативното натоварване на тялото, предпазвайки тъканите и органите от увреждане. Антиоксидантните свойства на цинка са особено важни в контекста на заболявания, свързани с възрастта, като свързана с възрастта макулна дегенерация (AMD) и невродегенеративни състояния. Освен това има противовъзпалителен ефект, който може да помогне за модулиране на хронично възпаление и предотвратяване на възпалителни заболявания.

 

Терапевтични ползи при терапия с цинк :

 

 1.Диария: Цинковата добавка е утвърдена интервенция за лечение на остра и персистираща диария при деца, особено в развиващите се страни. Проучванията показват, че цинкът може да намали продължителността и тежестта на диарията и да предотврати дехидратацията, което е от решаващо значение за спасяването на живота на недохранени деца.

  2. Свързана с възрастта макулна дегенерация (AMD): Доказано е, че цинкът забавя прогресията на свързаната с възрастта макулна дегенерация (AMD), водеща причина за слепота при възрастните хора.

  3. Болест на Уилсън: Болестта на Уилсън е генетично заболяване, характеризиращо се с прекомерно натрупване на мед в черния дроб, мозъка и други органи. Цинкът е ефективно лечение на болестта на Уилсън, тъй като се конкурира с медта за абсорбция в червата, като по този начин намалява натрупването на мед.

  4. Заздравяване на рани: Цинкът е от съществено значение за процеса на зарастване на рани поради ролята му в синтеза на колаген, имунната функция и възстановяването на клетките.

  5. Обикновена настинка и инфекции на горните дихателни пътища (URI): Цинкът е изследван за потенциала му да лекува и предотвратява обикновена настинка и други инфекции на горните дихателни пътища.

  6. ХИВ и имунната функция: Цинкът играе жизненоважна роля в имунната функция и неговият дефицит може да влоши прогресирането на ХИВ.

 

Противопоказания :

Докато цинкът като цяло е безопасен, когато се използва в подходящи дози, прекомерната употреба(високи дози) може да доведе до неблагоприятни ефекти, включително стомашно-чревен дистрес, потискане на имунната система и дефицит на мед. Следователно е необходимо внимателно управление на приема на цинк, особено при уязвимите групи от хора. 

13 март 2025
Цветни смутита със супер храни

Смутитата със супер храни са отличен избор за здравословна закуска или брънч.Те подобряват храносмилането, детоксикацията на тялото, дават огромна ерегия на тялото защото са богати на минерали и микронутриенти, подобряват и засилват имунитета и може да са средство на избор в режимите за остлабване или алтернатива на шейковете за вашето дете. Ето няколко невероятни и питателни предложения за вас.

прочети още
13 март 2025
Храна за мозъка

Минералите имат огромно значение за правилното функциониране на мозъка.Те поддържат нервната функция, подпомагат синтеза на невротрансмитери(онези който предават информацията), имат оксидативна роля(предпазват клетките от увреждане, също подпомагат правилното пройзводство на енергия и запазват структурата и фукционалността на мозъка.

прочети още
11 март 2025
Как да забързаме горенето на мзнини

Изключително често въпрос, които чувам в разговорите си с потенциални клиенти е, как можем за забързаме горенето на мазнини в тялото ни. В някои от разоговрите клиенти са ми казвали, че са чували че добавки като БЦАА и Глутамин забързват горенето на мазнини в тялото, други са чели в интерне,т че фастинга помага, трети са чели че трябва да пият много вода с лимон и прочие ..

прочети още
10 март 2025
Скрити мозъчни увреждания от ултрапреработени храни

Инсулинът играе решаваща роля в регулирането на апетита и метаболизма, но инсулиновата резистентност - често срещана при затлъстяване и диабет тип 2 - може да наруши тези функции. Ново проучване разкрива, че само няколко дни преяждане с ултрапреработени храни може да промени инсулиновата реакция на мозъка с ефекти, които продължават дори след връщане към нормална диета. Проучването: Краткосрочно преяждане и чувствителност на мозъка към инсулин

прочети още
10 март 2025
Уникална пица -кето пица: Хрупкава коричка от бадемово брашно!

Кето пица е превъзходно и питателно хапване алтернатива на високовъглегидратните пица варианти. Тя е подходяща освен при кето режим така и за всички който обичат да експериментират в кухнята. Направете правенето на пица забавно семейно начинание.

прочети още
6 март 2025
Диетата GM маха 7 кг за седмица

Диетата GM, известна като диета General Motors,  е просто план за управление на загуба на тегло. Както подсказва името, планът е разработен от корпорацията Дженерал Моторс през 1985 г., за да помогне на служителите си да поддържат форма и добро здраве така те биха били по трудуспособнии.Режимът на отслабването включва консумация на определени храни на ден в определена последователност. Този тип диета може да помогне на човек да загуби 5 до 8 килограма само за 7 дни , ако няма хронични заболявания и спазва опрделена двигателна активност.

прочети още
6 март 2025
Тормозят те коремни мазнини- ето решение

Коремните мазнини не са само неестетични натрупвания, които развалят красивата фигура. Те са много вредни за здравето. Наричат се висцеларни мазнини и са основен рисков фактор за диабет тип 2 и сърдечни заболявания. Може да бъде трудно да се отървете от тях, но трябва да опитате. Следните съвети ще ви помогнат за загуба на коремни мазнини. 

прочети още
5 март 2025
Увеличен далак (спленомегалия) – причини, симптоми и препоръки за профилактика

Увеличен далак (спленомегалия) възниква, когато далакът нарасне над нормалния си размер поради инфекции, чернодробни заболявания или кръвни нарушения. Далакът играе ключова роля във филтрирането на кръвта, борбата с инфекциите и поддържането на здрави червени и бели кръвни клетки.

прочети още
5 март 2025
Комбинирани витамин Д с омега може да ви подмлади ! 

Скорошно проучване, публикувано в Nature Aging, предполага, че комбинирането на омега-3 мастни киселини и добавки с витамин D с редовни упражнения може значително да забави биологичното стареене 

прочети още
28 февруари 2025
Парфе с цедено кисело мляко -smart fast

Прекрасно , леко, здравословно и превъзходно за старт на деня и много ползи за здравето.

прочети още
28 февруари 2025
Чия Пудинг - четири вкусни комбинации

Закуска с чия е идеална и питателна лека закуска , огромно богата на фибри, омега и антиоксиданти. Перфектна за теб и твоето забързано ежедневие. Хубавото на тази рецепта, че ви дава визможност да експериментирате с вкусовете и плодовете.

прочети още
28 февруари 2025
Осем хормона отговорни за напълняването - изследвания за тях

8 ХОРМОНА СА ОТГОВОРНИ ЗА НАПЪЛНЯВАНЕТО-ИЗСЛЕДВАНИЯ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВЯТ, АКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ОТСЛАБНЕТЕ Възможно е в продължение на години да се тормозите с диети и часове да се потите във фитнеса, но резултатът ще бъде незабележим. Защо някои лесно губят тегло, но други не успяват? Може би за това са виновни хормоните.Ефектът на хормоните върху човешкия живот се отразява в скоростта на метаболизма, наличието на апетит, загуба или наддаване на тегло и други физиологични процеси. И първото нещо, което трябва да направите, преди да се занимавате със „самонаблюдаване“, е да се обърнете към специалист или да си направите изследвания.

прочети още
27 февруари 2025
Бронхит

Бронхитът е възпаление на долните дихателни пътища, което засяга лигавицата на бронхиалните тръби. Тяхната функция е да пренасят въздух към белите дробове. Възпалената лигавица води до подуването на бронхите, а съответно и до стесняване на въздушните пътища към белите дробове.

прочети още
27 февруари 2025
Възпаление на носната лигавица -СИНУЗИТ

Синузит или известен още като риносинузит, представлява възпаление на лигавицата, покриваща околоносните кухини (синусите). Възпалителният процес преминава най-често от носната лигавица към кухината на параназалните синуси, които са пълни с въздух кухини в черепа.Когато инфекцията достигне тези кухини лигавиците набъбват и могат да затворят сънусувите отвори, с което блокират бактерии в кухините.

прочети още
27 февруари 2025
Витамини А и Д -тяхната роля на хормони или „хормоноподобни“ съединения в тялото.

Витамините не са просто основни хранителни вещества; те също играят роли, подобни на хормоните. Например, витамин D и витамин А имат действие, подобно на хормони, поради способността им да се свързват със специфични ядрени рецептори и да влияят върху генната експресия в огромен мащаб.

прочети още
26 февруари 2025
ИНФЕКЦИИ НА ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА 

Като инфекция на пикочните пътища се дефинира наличието и размножаването на бактерии, хламидии, микоплаз След инфекциите на горните дихателни пътища, уроинфекциите са най-честите бактериални инфекции. Обикновено урината в бъбреците и пикочния мехур е стерилна, но в дисталната трета на уретрата и introitus vagine се намират малко количество бактерии.

прочети още
26 февруари 2025
„ГЛЮКОЗОЦЕНТРИЧНАТА“ ТЕОРИЯ МОЖЕ БИ ГРЕШИ !

Знаете ли, че докато глюкозата ви на гладно може да не е много висока, метаболитният огън бушува от ГОДИНИ? Лекарите са обучени да правят скрининг превенция за диабет като гледат глюкозата на гладно или HbA1c, но това е изоставащ индикатор за метаболитна дисфункция. Ако вашият инсулин на гладно е висок, но глюкозата е нормална, вие вече сте метаболитно болен.

прочети още
25 февруари 2025
Внимание ЗАХАР! Модерния консервант, хроничен нискотоксичен и така пристрастяващо желан за нашия мозък

Модерния консервант, хроничен нискотоксичен и така пристрастяващо желан за нашия мозък - ЗАХАРИ  Рафинираната захар е 99% чисти калории и не съдържа никакви хранителни вещества. Яденето на сладки неща води до скокове на нивата на кръвната захар, което предизвиква освобождаването на инсулин. Скоро след това нивата на кръвната захар спадат, което предизвиква желание за сладко. Това предизвиква ефект на влакче в увеселителен парк, който ви държи пристрастен към захарта по същия начин, по който наркоманът жадува за пристрастяващи вещества.

прочети още
25 февруари 2025
СИНДРОМ НА ПОЛИКИСТИЧНИ ЯЙЧНИЦИ- PCOS

Какво представлява Синдромът на поликистозните яйчници (PCOS)? PCOS е сериозно състояние, което може да причини безплодие при жени в репродуктивна възраст поради хормонален дисбаланс, в повечето случай е причинен от повишени нива на инсулин. То се диагностицира със симптоми на нередовна или липсваща менструация, както и повишени нива на серумен тестостерон и андростендион (мъжки хормони).

прочети още
17 февруари 2025
Алкохол и мозъчни дисфункции

Алкохолът пречи на комуникационните пътища на мозъка и може да повлияе на начина, по който мозъкът изглежда и работи. Алкохолът затруднява мозъчните зони, контролиращи баланса, паметта, речта и преценката, да вършат работата си, което води до по-голяма вероятност от наранявания и други негативни резултати. Дългосрочното тежко пиене причинява промени в невроните, като намаляване на техния размер.

прочети още
13 февруари 2025
Витамин К

Витамин К е традиционно известен с ролята си в кръвосъсирването и здравето на костите, но изследванията през последните години показват, че е важен и за мозъчната функция. Витамин К съществува в две основни форми: витамин К1 (наричан още филохинон) и витамин К2 (наричан още менахинон). Докато K1 се среща по-често в листните зеленчуци, K2 присъства във ферментирали храни и някои животински продукти. Витамин К1 съществува предимно като филохинон, но има няколко различни подвида на витамин К2. Витамин К1 съществува предимно като филохинон, но има няколко различни подвида на витамин К2. Всъщност има до 15 различни менахинони, вариращи от менахинон 1 (МК1) до менахинон 15 или (МК15). Най-изследваните за техните ефекти върху хората са MK4 и Mk7.

прочети още
13 февруари 2025
Ползи от боровинките

В тази статия ще разгледаме ползите за здравето от боровинките, като статията се базира на конкретни научни доказателства. Боровинките се разглеждат като: - Богат източник на хранителни вещества - Богати на антиоксиданти и фибри -Превенция на сърдечно съдов риск - Подобрена когнитивна функция - Подобряване контрола на кръвната захар и други метаболитни заболявания

прочети още
13 февруари 2025
Боровинкови бонбони чийзкейк

Задоволи своето пристрастие към лакомства без да чувстваш вина и огризение. Тези уникални изкушения с размер на хапка , освен че са оргомно полезни са пълни с протеини и са готови да те снабдят с много енергия.

прочети още
12 февруари 2025
Чийзкейк с авокадо и матча

Матча и авокадото са богати на хранителни вещества и имат многобройни здравословни ползи. Матча е богата на кахетини -действа като антиоксидат, подобрява енергийните запаси както и фокуса и концентрацията. Авокадо също съдържа купища полезности, а тази синергична рецепта ще ви очарова . Лек десерт без огризения , за всички възрасти , за всеки повод.

прочети още
12 февруари 2025
Автоимунни заболявания

Автоимунните заболявания възникват, когато имунната система погрешно атакува собствените тъкани на тялото, мислейки ги за чужди нашественици като бактерии или вируси. Има над 80 признати типа автоимунни заболявания, всяко от които засяга различни органи или системи

прочети още
11 февруари 2025
Колаген нова концепция за подобряване на паметта

Колагена е изобилствено срещан протеин в тялото, обикновенно се свързва със здравето на кожата и ставите, но все повече се разбира за ролята му в психичното здраве. Колагенът подържа структутата и функцията на мозъка и допринася за производството на невространмитери. Проучванията сочат, че добавянето на колаген може да подпомогне овладяването на тревожност, депресия или когнитивен спад, като същевремено насърчи доброто качество на съня.

прочети още
11 февруари 2025
Чай от КАКАО повече от ползи и без калории

Какаовият чай осигурява неочаквани ползи за здравето, за които може би не знаете ! Съдържа антиоксиданти като полифеноли, ресвератрол и флавоноиди, които се борят с вредните свободни радикали, подобряват имунната ви система и клетъчната ви функция и дори предпазват кожата ми от UV увреждане. Освен това насърчава здравето на сърцето, като намалява възпалението, кръвното налягане и регулира нивата на кръвната захар. Този чай също така повишава настроението ви, осигурява естествен енергиен тласък от теобромина, помага за управление на теглото, намалява възпалението и подпомага храносмилането. Има много предимства на какаовия чай, който чака да бъде разкрит!

прочети още
9 февруари 2025
Търсите дългосрочно решение за здраве - прочетете повече за Лимфата!

Защо и как да се грижим за Лимфната система? В нашия организъм текат две реки на живота, едната от тях е „червената река”, това е кръвта и кръвоносната система, другата е „бялата река”, това е лимфата и лимфната система.  Лимфата е прозрачната течност, която се отделя от малките ранички по кожата ни. В нея отсъстват еритроцитите, червените кръвни телца, и затова цветът на лимфата е прозрачно жълт, а не червен. Основното предназначение на лимфата е да измива мъртвите клетки от лимфните капиляри и канали, както и бактериите, вирусите и токсините. Лимфата много прилича на кръвната плазма и циркулира по лимфната система значително по-бавно, отколкото кръвта в кръвоносната система.

прочети още
5 февруари 2025
Витамини за дългосрочна памет и здраве

Мозъкът се нуждае от постоянна доставка на витамини и минерали за енергиен метаболизъм, антиоксидантна защита, синтез на невротрансмитери, йонна хомеостаза, метаболизъм и за поддържане на основната когнитивна функция. Изненадващо, науката за въздействието на храненето и здравето на мозъка е сравнително млада. Въпреки това продължават да се трупат доказателства, които предполагат, че недостатъчният прием на хранителни вещества [заедно с едновременния прием на нехранителни съединения (напр. пестициди) чрез лоши диетични практики] може да бъде по-увреден за мозъка в сравнение с всеки друг орган.

прочети още
4 февруари 2025
Взаимодействието между здравето на червата -мозъка и връзката с натрия

Тази статия изследва ролята на натрия и оста черво-мозък, с акцент върху секретина, стомашно-чревен пептид, който свързва периферните сензори за натрий и централните регулаторни вериги. Натрият е незаменим за физиологични процеси, включително баланс на течности, нервна проводимост и мускулна контракция. Натриевата хомеостаза се управлява от сложно взаимодействие на невронни и хормонални сигнали, често центрирани върху оста черва-мозък. Нерегулираните нива на натрий допринасят за сърдечно-съдови, неврологични и стомашно-чревни нарушения. Секретинът - получен от червата пептид - е идентифициран като ключов играч в усещането за натрий и регулирането на апетита, предлагайки нови прозрения за връзката черва-мозък.

прочети още
30 януари 2025
Пропускливи черва -симптоми, причини за проява

Какво означава диагнозата „пропускливи черва“? Мнозина познават това състояние и като синдром на пропускливите черва, затова имайте предвид, че можете да го срещнете и с двете му имена. Нещо повече – състоянието се дискутира широко вече повече от век, като в днешно време достига до все по-голямо разпространение сред хората. Важно е да знаем, че природно е заложено червата да имат естествена степен на пропускливост. Тя позволява на полезните вещества да бъдат абсорбирани от стените им и да отиват към органите и системите, за които са предназначени. Когато тя стане твърде голяма обаче, те започват да пропускат повече токсини и микроби, недобре разградени хранителни вещества и елементи. Всички те попадат в кръвоносната система и могат да доведат до сериозни инфекции, натрупвания и здравословни проблеми.

прочети още
30 януари 2025
Иновативна терапия или забравено старо

Радиетстезията е накука която датира от древни времена и е била използвана в различни култури по света. Терминът "радиестезия" произлиза от латинската дума "radius" (лъч) и гръцката дума "aesthesis" (усещане), което означава "усещане на лъчи". Радиестезията е уникален начин да се оценя дисбаланси в тялото, които биха могли да допринесат за вашето здравословно състояние. Радиестезията може да се извършва лично, а също и чрез сеанси от разстояние чрез „настройване на вашето енергийно поле“   използването на махало. Използването на радиестезични инструменти официално се счита за наука, известна в цяла Европа като радиестезия. Някои хора казват, че радиестезичните инструменти създават мост между логическата и интуитивната част на ума. С какво може да е полезна радиестезията за вас :  

прочети още
29 януари 2025
Лук - кварцетин и ползи за простата

Лукът е нещо повече от основна храна в кухнята; те също са пълни с хранителни вещества, които могат да имат дълбоко въздействие върху здравето, включително потенциални ползи за здравето на простатата. Една глава лук може да предизвика полезни реакции в тялото, благодарение на богатото си съдържание на антиоксиданти, противовъзпалителни средства и други основни хранителни вещества. Ето как включването на лук във вашата диета може да е от полза за здравето на простатата и да предизвика положителни телесни реакции.

прочети още
29 януари 2025
Пробиотици -липси и симптоми и възможни решения

6 признака че имате нужда от пробиотици ! Пробиотиците са добрите бактерии, които поддържат баланса на червата и цялостното здраве. Ако в тялото ви липсват тези полезни микроби, това може да доведе до различни здравословни проблеми. Ето шест признака, че може да се нуждаете от повече пробиотици в диетата си.

прочети още
22 януари 2025
Малинови изкушения

Малинова награда за повод и без повод, една рецепта за здравословен десерт, който е малко калории и не отстъпва по нищо на бутиковите десерти.

прочети още
22 януари 2025
Здравословен десерт

Наслада за сетивата и подкрепа за здравето.

прочети още
21 януари 2025
Здраве в шепа плодове

Боровинки полезния десерт за деца и възрастни. В тази статия ще разгледаме ползите от боровинката върху нашето здраве.

прочети още
12 януари 2025
Метаболитен синдром и ОМЕГА МАСТНИ КИСЕЛИНИ

Метаболитен синдром и връзката с Омеги NB При пациентите с метаболитен синдром се наблюдава 2 пъти по-висок риск от развитие на сърдечносъдови заболявания и 5 пъти по-висок риск от развитие на диабет тип 2, в сравнение с останалите. Метаболитният синдром не е заболяване, а комбинация от рискови фактори.

прочети още
10 януари 2025
5 чая за намаляване на кръвната захар при диабет тип 2

Диабет тип 2 изисква специално внимание към храненето и напитките. Някои чайове могат да бъдат чудесен естествен начин за подпомагане на контрола на кръвната захар. Ето пет от тях, които си заслужава да опитате:

прочети още
10 януари 2025
Бионаличност на ВИТАМИН Б 12 в храните -специално за хора на растително хранене 

Витамин B12 играе жизненоважна роля за здравето на човека, като поддържа нормалното функциониране на нервната система, производството на червени кръвни клетки и синтеза на ДНК. За хората на растително хранене обаче достъпът до витамин B12 представлява предизвикателство, тъй като растителните храни не съдържат естествени количества от този витамин.

прочети още